Až 62% ohrozených zvierat hrozí vyhynutie kvôli ťažbe dreva

Autor:
|

Príroda a celý ekosystém vytvorila za dlhé roky úchvatný a farbistý svet, ktorý nás stále prekvapuje. Hoci môže pôsobiť nezlomným dojmom, opak je pravdou. Vďaka mnohým faktorom je príroda, a predovšetkým živočíchy žijúce v divočine, v ohrození. Ekosystém planéty Zem nie je nezničiteľný, čo si uvedomujú zatiaľ len odborníci, ekológovia, zástupcovia neziskových organizácií a tvorcovia televíznych dokumentov. A to nestačí.

Alarmujúce dáta

Svetový fond na ochranu prírody zostavuje tabuľky ohrozených voľne žijúcich zvierat, ktoré sa stále rýchlejšie plnia. Úbytok svetovej populácie je rýchlejší, než sa v minulosti očakávalo. Aktuálne je v tabuľkách vedených 8 688 druhov ohrozených živočíchov. Za posledné štyri desiatky rokov klesol výskyt vtákov, cicavcov, plazov, rýb a obojživelníkov o celú jednu polovicu a niektorí odborníci tvrdia, že do roku 2020, by mohli byť vyhubené celé dve tretiny zvieracích druhov.

Za všetkým hľadaj človeka

Najvýznamnejší vplyv na zhoršujúci sa stav prírody má človek. Ľudstvo má pomerne vysoké nároky na ekosystém našej planéty. Najpálčivejším problémom je rozpad pôvodného prostredia na menšie celky, čo je dôsledok osídľovania, rastúceho zastavovania a infraštruktúry. Tým, ako sa človek sťahuje a obýva nové územia, so sebou prináša taktiež nové druhy živočíchov. Tieto zvieratá patria medzi takzvané invazívne nepôvodné druhy, ktorých život na území negatívne ovplyvňuje nielen pôvodné organizmy, ale aj prostredie. Situáciu zhoršujú aj nadmerné lovy zvierat a rybolov. Tento globálny problém rezonuje najmä kvôli pytliakom loviacim veľké šelmy a slony v Afrike. Premena prírodných plôch na poľnohospodárske oblasti aj ťažba dreva negatívne ovplyvňujú až 62% ohrozených druhov. A vo výpočte negatívnych faktorov nesmú chýbať ani klimatické zmeny, teda meteorologické javy, akými sú napríklad horúčavy, suchá, záplavy a hurikány. Na väčšinu ohrozených zvierat navyše pôsobí hneď niekoľko spomínaných činiteľov zároveň.

Téma, ktorá by mala rezonovať

O problematike je potrebné hovoriť, pretože inak k žiadnej zmene nedôjde. Cestou, ako tieto informácie šíriť sú aj dokumentárne filmy pripravované odborníkmi, ktoré ukazujú dôsledky ľudského pôsobenia. Zároveň oko diváka potešia pohľadom na rozmanitú prírodu. Jedným z najpopulárnejších dokumentárnych seriálov venujúcich sa prírode je Zázračná planéta. Vznikol v roku 2006 a je najsledovanejším britským programom za posledných 15 rokov. Videlo ho viac ako 12 miliónov ľudí. Jeho tvorcovia pripravili po dlhých 10 rokoch úspešné pokračovanie Zázračná planéta II (Planet Earth II), ktorého kvalitu uznáva aj český web ČSFD, kde dokument získal celých 98%. Ten bude od polovice marca vysielať televízna stanica Spektrum. Seriál v šiestich častiach predstaví jednotlivé prostredia a ich obyvateľov. Ukáže, ako sa zvieratá prispôsobili životu v daných podmienkach, ako lovia, starajú sa o mláďatá aj stratégie úniku z nebezpečenstva.

Ikona medzi dokumentárnymi seriálmi

Obe série pochádzajú z produkcie BBC a komentáre nahovoril sir David Attenborough, známy prírodovedec, režisér a dokumentarista, ktorý sa už viac ako 60 rokov spája práve s popularizáciou prírodných krás a ktorý zároveň upozorňuje na dôsledky správania spoločnosti na ekosystém našej planéty. Seriál Zázračná planéta II bude od 17. marca vysielať televízna stanica Spektrum, a to každú sobotu od 13:55 a nedeľu od 14:55. Nenechajte si ujsť pohľad na dych vyrážajúcu prírodu aj divoké zvieratá v ich prirodzenom prostredí a na unikátny ekosystém, ktorý treba začať chrániť a starať sa oň.

Komentáre

 1. avatar

  ErurnberER

  13. Apríl 2018

  It works in a browser window and you’ll be a part of MP3 and different format files with out putting in the software program in your laptop. This MP3 Merger has the ability to merge with quick velocity with out re-compression or high quality loss and skill to deal with massive measurement knowledge. For instance, you possibly can merge a bunch of FLAC and MP3 information right into a single compressed mp3, aac, or ogg file, and vice versa. Suggestions: Drag and drop the folder the place the MP3 information are to this MP3 Joiner, for those who do not need to add information one after the other. For both strategies beneath, we will assume there are three MP3 recordsdata within the current listing of the Terminal prompt. When full, you may have a new, singleMP3 file which you could put into iTunes or different audio software, transcode into one other audio format, and use as you would like. Unlike the standard single monitor play which creates a fade away affect after every track, the merged mp3 recordsdata will be performed constantly even after each song with none interruption.
  Because the builders used to assert the program may lower and merge all kinds of audio file codecs I decided to try to cut up a Monkey’s Audio ape file; the outcomes weren’t good (far easier to decompress to wav and then break up with CD Wave Editor). Before merge mp3 online clicking the Merge button, you possibly can rearrange the MP3 files to outline the MP3 audio phase placement in the merged MP3 file. The app helps more than 300 audio formats, routinely converting them to mp3 for quicker and simpler operation.
  MergeMP3 helps batch mode operation, becoming a member of total folders stuffed with audio recordsdata with just a few mouse clicks. Conversion Mode – Convert all audio recordsdata to same encoding in advance earlier than merge. In addition, malware an infection could have corrupted the registry entries associated with Merge MP3. Within the first method that we now have we’re going to use of a well known audio editor which is Audacity. Turns out there are a number of tools for joining MP3 files on a Mac, but most are paid applications and I didn’t need to shell out $20 just to join a number of tracks. Manually enhancing the Windows registry to take away invalid merge keys shouldn’t be beneficial unless you’re PC service professional. So long as all of the MP3 files are recorded on the identical bitrate, it ought to just work.

  (0) (0)
 2. avatar

  OffissesicZS

  17. Apríl 2018

  Free Merge MP3 is a instrument that permits you to merge completely different audio tracks into one single, longer song the simplest manner potential: by dragging and dropping. Before conversion, if necessary, it’s also possible to edit one or a number of MP3 clips. Click one among your needed audio clips on Timeline after which click Edit button to open the editing panel, where you can change the pace, quantity, add effects like Fade in & out and so forth.
  Free Merge MP3 is a free software program application from the Rippers & Converters subcategory, part of the Audio & Multimedia category. The app is presently accessible in English and it was final updated on 2017-03-31. The program may be installed on Win2000, Win7 x32, Win7 x64, WinOther, WinServer, WinVista, WinVista x64, WinXP.
  1. Click on “FILE” or “URL” button to change local file or on-line file. Click “Choose file” button to pick a file in your pc or enter an online file URL. The audio format might be WAV , WMA , MP3 , OGG , AAC , AU , FLAC , M4A , MKA , AIFF , OPUS or RA Audio file dimension may be up to 200M.
  Import all MP3 information you want to merge to this MP3 file merger. To do this, simply click on “Import” choice to import your native MP3 recordsdata to the Consumer’s album, or straight drag and drop these goal MP3 recordsdata from your computer to this app’s album.
  Open this system file. Observe the onscreen guide to install Movavi Video Editor in your computer. After the setup process is accomplished, this system will open robotically. Merge MP3 can import ID3 tags from any of the tracks being merged, or you possibly join mp3 can write a new one your self, and take heed to the tracks in the program. There isn’t any limit to the dimensions, size or number of tracks than could be merged.
  Use ffmpeg or a similar software to transform all your MP3s right into a constant format, e.g. The time problem has to do with the ID3 headers of the MP3 files, which is something your technique is not taking into consideration as your complete file is copied. The app helps more than 300 audio formats, routinely changing them to mp3 for quicker and simpler operation.

  (0) (0)

Pridať komentár

Musíte byť prihlásení do , aby ste mohli komentovať.