Prvé príznaky tehotenstva, HCG hormón

Autor:
|

U niektorých žien sa prvé príznaky tehotenstva objavia už v prvých týždňoch po počatí. Ešte pred tým, ako vám začne meškať menštruácia, sa môžete domnievať alebo dúfať, že ste tehotná.

Príznaky tehotenstva sa môžu líšiť v ich intenzite, frekvencii a trvaní. Viaceré prvé príznaky tehotenstva sa môžu objaviť podobne ako rutinné pred-menštruačné nepohodlie. Nasledujúce prvé príznaky tehotenstva sú iba orientačné.

Meškanie menštruácie

Je prvou známkou tehotenstva. Avšak to, že vám mešká menštruácia, ešte nemusí znamenať presne to, že ste tehotná. Absencia alebo meškanie menštruácie môže byť spojené s hormonálnymi poruchami, rôznymi chorobami, alebo aj psychickými problémami. Zároveň je treba mať na pamäti, že sú prípady, kedy menštruácia môže pokračovať aj počas tehotenstva, spravidla kvôli nedostatku hormónu – progesterónu. Niektorí odborníci považujú pokračovanie menštruácie počas tehotenstva, najmä v prvých mesiacoch, za normu, iní za riziko potratu.

Zväčšenie prsníkov

Prsia tehotnej ženy začínajú rast takmer hneď po počatí – takto sa telo pripravuje na laktáciu. Už po týždni môže mať žena nepríjemné pocity v oblasti pŕs a bolesti pri dotykoch. Často sa na prsiach objaví „žilová sieťka”, začínajú tmavnúť bradavky.

Dôvody týchto zmien – hlavnou štruktúrou prsníka je mliečna žľaza, ktorú tvorí 15 až 20 lúčovito usporiadaných lalôčikov uložených v prsníkovom tukovom tkanive, ktoré určuje veľkosť a tvar prsníka. Počas tehotenstva hormóny zväčšujú mliečne žľazy a stimulujú rast buniek zodpovedajúcich za produkciu mlieka.

Výsledkom zvýšenej činnosti štítnej žľazy u tehotnej ženy je zvýšená frekvencia močenia počas prvého trimestra, v druhom trimestri sa všetko vráti do normálu, v treťom sa zas močenie zvýši kvôli tlaku maternice na močový mechúr.

Ospalosť

K prvým príznakom tehotenstva patri aj ospalosť. To je spôsobené dvomi faktormi: zvýšenie hladiny progesterónu – hormón, ktorý spôsobuje únavu; začína reštrukturalizácia celého cievneho systému, čo u žien spôsobuje zníženie krvného tlaku.

Nevoľnosť (spravidla ranná)

Jeden z najpopulárnejších príznakov tehotenstva je nevoľnosť. Avšak zaradenie tohto príznaku medzi prvé príznaky tehotenstva vychádza viac z mýtov, než zo skutočnosti, pretože tieto príznaky prichádzajú až v piatom a šiestom týždni tehotenstva.

Zvýšenie bazálnej teploty tela

Bazálna telesná teplota je vaša teplota v ústach ráno pri prvom prebudení. Táto teplota sa mierne zvyšuje skoro po ovulácii a zostava na tej úrovni až do ďalšej menštruácie. Pokračovanie zvýšenej bazálnej teploty viac ako dva týždne môže znamenať tehotenstvo.

Keď vám mešká menštruácia ,je potrebne si urobiť tehotenský test. Ak je výsledok negatívny, ale menštruácia neprichádza, zopakujte test.

Pri meškaní menštruácie, v prípade negatívneho aj pozitívneho výsledku tehotenského testu, je najlepšie poradiť sa so svojím lekárom. Krvný test je presnejší, lebo koncentrácia HCG (ľudský choriový gonadotropín) hormónu v krvi je vyššia ako v moči.

Ľudský choriový gonadotropín (HCG) – ghykoproteínový hormón, ktorý sa produkuje vyvíjajúcim sa embryom v tehotenstve krátko po počatí. Tento hormón je neskôr časťou placenty a jeho funkciou je zabrániť rozloženiu žltého telesa vo vaječníku, a tak následne zachovať produkciu progesterónu, ktorý je veľmi dôležitý pre udržanie tehotenstva.

U  embrya mužského pohlavia hormón HCG pôsobí na pohlavné žľazy a podporuje rozvoj mužského vzoru. Tento hormón má navyše aktivitu podobnú kortekosteroidu – steroidný hormón. Pomáha nastávajúcej matke prekonať stres spojený s tehotenstvom, taktiež oslabuje jej imunitu, braní odtrhnutiu vyvíjajúceho sa embrya.

Prečo merať hladinu HCG hormónu

Minimálne existujú dva dôvody:

-          potvrdenie alebo vyvrátenie diagnózy tehotenstva,

-          predídenie riziku abnormalít.

Test na HCG hormón umožňuje diagnostikovať tehotenstvo skôr ako pomocou tehotenského testu. Podľa úrovni HCG hormónu a jeho rastu sa posudzuje, či sa tehotenstvo rozvíja normálne, alebo existuje odchýlka.

V prvých týždňoch tehotenstva sa koncentrácia HCG hormónu zdvojnásobuje každých 48 – 72 hodín, a maximum dosiahne v 10 – 11 týždni tehotenstva. Potom začína úroveň tohto hormónu v krvi klesať. K tomu dochádza, keď placenta začne pracovať nezávisle a preberá na seba funkciu hormonálneho centra.

Test HCG je taktiež súčasťou skiningovehó testu, ktorý pomáha identifikovať prípadné odchýlky v rozvoji dieťaťa a genetické abnormality.

Hladiny HCG hormónu podľa týždňov, od prvého dňa poslednej menštruácie (gestačný vek)*

týždňov od prvého dňa poslednej menštruácie

mIU/mL

3 5 – 50
4 5 – 426
5 18 – 7,340
6 1,080 – 56,500
7 – 8 7,650 – 229,000
9 – 12 25,700 – 288,000
13 – 16 13,300 – 254,000
17 – 24 4,060 – 165,400
25 – 40 3,640 – 117,000
nie tehotné ženy <5,0
ženy po menopauze <9,5

*Tieto čísla sú len orientačné – u každej ženy môže úroveň HCG hormónu stúpať inak. Nie je dôležitá hladina hormónu, ale zmena hladiny.

Dôvody zníženej hladiny HCG hormónu v krvi:

 • nesprávne odhadnutá dĺžka tehotenstva,
 • embryo sa prestalo vyvíjať,
 • riziko potratu,
 • riziko mimomaternicového tehotenstva,
 • odchýlky vo vývoji dieťaťa,
 • dysfunkcia placenty,
 • znížené hodnoty HGC hormónu v druhom a tretom trimestri môžu hovoriť o smrti plodu.

Zvýšená hladina HCG hormónu v krvi môže hovoriť o:

 • viacplodová gravidita,
 • nesprávne odhadnutá dĺžka tehotenstva,
 • použitie syntetických hormónov v tehotenstve,
 • niektoré ochorenie matky, napríklad diabetes,
 • riziko vrodených vád a dedičných ochorení plodu.

Hladina HCG pri mimomaternicovom tehotenstve

Pri mimomaternicovom tehotenstve hormón HCG rastie pomalšie, než je obvyklé. Je to jedno z hlavných kritérií mimomaternicového tehotenstva. Pravidlo „dvojnásobné každých 48 hodín“ sa v tomto prípade nenapĺňa. Test HCG sa vykonáva minimálne dvakrát. V niektorých prípadoch mimomaternicového tehotenstva môže byť HCG aj negatívne.

HCG pri riziku potratu

Zníženie hladiny HCG hormónu v krvi je jedným z hlavných kritérií rizika potratu. V porovnaní s mimomaternicovým tehotenstvom, kedy hladina tohto hormónu rastie pomalšie od začiatku, pri hrozbe potratu sú prvé ukazovatele normálne. V prípade rizika úmrtia embrya a buniek jeho membrán, ktoré produkujú HCG, úroveň hormónu začne klesať. Klesanie je opakované a obvykle nie menej než o polovicu normy.

 

Komentáre

 1. evulienka300

  23. Január 2014

  dobry den chcela by som sa vas opitat ja som mala MS 21.11.2013 ta mi trvala 7 dni decembry som dostala 21.12.2013 mala som4 dni ale to boli velmi slabucke robila som si tehotenske testy vysli mi ze som pondelok som sla ku doktorovi pozeral ma povedal ze tam vidi nieco akov vacok ale ze je to este malinke zobral mi krv dnes som bola nakontrole HGC som mala 982 ale ma aj pozeral a povedal ze tam nic neni nic vydno ziadna tehotenstvo zostala som zaskocena tak ma poslal este dnes poobede na jedno ze maju lepsie sono ze tam sa zisti ci nejde o mimomaternicove tehotenstvo velmi sa bojim cobude dalej

  (1) (0)
  • avatar

   Ofinka

   23. Január 2014

   Ahoj, ja som zazila mimomaternicove tehotenstvo a HCG som mala okolo 640 (ked mi brali prvy krat krv – to som bola mesiac po menstruacii, mozno trochu viac), test pozitivny. Neboj sa, vsetko dobre dopadne! Drzim palce!

   (0) (0)
 2. avatar

  Supermamička

  23. Január 2014

  Dobry vecer, Vas pozerali rozni doktori? Velmi tazko sa nam odpoveda na otazku, ked nevieme, ako dlho by ste mohli byt tehotna. HCG 982 je slusne (ale zas zavisi od toho ako dlho by ste mohli byt tehotna). Pri mimomaternicovom tehotenstve HCG byva nizke a nerastie ako pri normalnom tehotenstve. Preto je velmi dobre, ze Vam doktor zobral krv aj dnes, lebo je potrebne porovnat hladiny HCG. Niekedy sa stane, ze jeden doktor “bodku” vidi a iny nie.
  Nebojte sa a skuste sa upokojit, ked babatko v brusku je, tak nie je potrebne ho “stresovat” a ked je tam nejaka komplikacia, tak Vam stres nepomoze.
  Drzime Vam palce!

  (0) (2)
 3. Luu

  30. Január 2014

  Dorbý deň, chcela by som sa spýtať. Pondelok to bolo 7 dní čo mi meškal menzes, robila som si 2 tt a vyšli pozitívne. Utorok som šla k lekárovi a povedal že v maternici nevidí nič. Zobral mi krv na rozbor HCG a dnes som bola po výsledky. HCG v krvi som mala 560 ale dnes mi brali na rozbor znova, po výsledky mám ísť zajtra. Dnes je to už 10 dní čo mi to mešká ale po menzese ani stopy. Nemám žiadne náznaky že by mal prísť. Vraj ak bude výsledok HCG zajtra o polovicu vyšší, som tehotná ale ak nie, môže ísť o mimomaternicové tehotenstvo. Veľmi sa bojím. Máte prosím niektorá skúsenosti a môžte mi poradiť ? Pred štyrmi rokmi som potratila v 3. mesiaci, minulý rok v auguste žiaľ zasa, už začiatkom 2. a tentokrát by som to asi už veľmi ťažko znášala :(

  (4) (10)
  • Valeria

   30. Január 2014

   Ahoj Luu, ja som mala mimomaternicove tehotenstvo ale nepamatam si hodnoty HCG, ale pamatam si presne to co pises, ze sledovali hodnoty po dvoch dnoch…Po roku som otiehotnela zas a mame krasneho syna. Drz sa!

   (12) (33)

Pridať komentár

Musíte byť prihlásení do , aby ste mohli komentovať.